DSpace DSpace
 

Bulgarian Heritage > Праисторическа и Тракийска цивилизации > Некрополи >

Моля, използвайте този идентификатор за цитиране или линк към този публикация: http://bulgarianheritage.bulgariana.eu/jspui/handle/pub/88


Вътрешен номер: 139
Инвентарен номер: 
Име: Некропол Орсоя
Описание: Некрополът е разположен на брега на р. Дунав, в местността “Пльоска”, на 3 км северно от с. Орсоя. На площ от 6200 м2 са проучени 343 гроба с трупоизгаряне. Кремацията е била извършвана извън терена на некропола. Изгорените кости, някои начупвани допълнително са били поставяни заедно с гробните дарове в глинени урни, похлупени с паници. Вкопаните в терена урни образуват неправилни редици, ориентирани югоизток – северозапад. Погребенията са единични. В гроб 178 е установено двойно погребение – открити са две урни, поставени една над друга, като в горната костите са на дете и някои интерпретират този факт като извършено човешко жертвоприношение. Гробните дарове са предимно разнообразни по тип керамични съдове с малки размери, глинени антропоморфни фигури, глинени модели на лодки, брадви – лабриси, тронове и маси, бронзови ножчета, медни и бронзови накити, и 22 каменни маниста. Интересен е факта, че в почти всички урни е била поставяна по една кремъчна пластина. Повечето от идолите са открити в детски погребения. Проучен в периода 1969 – 1973 г. Росица Филипова
Публикувал: Институт за балканистика с Център по тракология
Регион(Местност): с. Орсоя, Ломско
Съхранител: 
Дата на създаване: края на 15 – 12 в. пр. Хр
Период на създаване: късна бронзова епоха
Местонахождение: с. Орсоя, Ломско
Библиографски препратки: Бонев А. 2002. Култови предмети от Северозападна Тракия от късната бронзова епоха и началото на ранната желязна епоха – Археология, 2, 5 – 11.
Бонев А. 2003. Ранна Тракия формиране на тракийската култура – края на второто – начало на първото хилядолетие пр. Хр., РП, ХХХІ, София.
Филипов Тр. 1976. Некрополът при с. Орсоя, Ломско, София
Шалганова Т. 2005. Изкуство и обред на бронзовата епоха. Култура на инкрустираната керамика по Долен Дунав. Монографии 3. МИФ, София.
Други ресурси: godsun.thracica.com/library/publication/20
Авторски права: снимка Николай Генов
Доставчик на информация: Институт за балканистика с Център по тракология

 

Valid XHTML 1.0! Bulgariana Copyright © 2012