DSpace DSpace
 

Bulgarian Heritage > Праисторическа и Тракийска цивилизации > Предмети >

Моля, използвайте този идентификатор за цитиране или линк към този публикация: http://bulgarianheritage.bulgariana.eu/jspui/handle/pub/507


Вътрешен номер: 405
Инвентарен номер: НАИМ -
Име: Венец
Описание: Венецът е открит през 1879 г. в могилата, разположена южно от Голямата могила при с. Розовец (преди Рахманли), Пловдивско при нейното повторно разкопаване на по-голяма дълбочина. Намерен е върху един сребърен шлем при главата на скелета. Той е от същия вид като този от Голямата могила. Имал е около 100 лаврови листа и около 20 топчести зърна (плодове). Изработен е във вид на обло, кухо отвътре лаврово клонче с топчести плодове. От него са останали 63 листа и 9 плодчета. Запазени са и двете му крайни части, от които едната е снабдена с малка халка, а другата е извита във формата на кука за закопчаване. Към него принадлежи още една част (дълга 10,4 см, тегло 7,5 г), която се състои от две завързани една за друга златни, кухи отвътре пръчици, краищата на които са разширени и украсени с концентрични линии. През 1880 г. в инвентарната книга на малката археологическа сбирка на Народната библиотека в София запазените части от венеца са записани под № 49. Златният венец е сходен с венеца, открит още през 1839 г. в околността на Пантикапей. Аналози има и с венеца от Могиланската могила при Враца и с този от Долината на тракийските.
Височина: дълж. сега 31 см
Тегло: сега 95,5 г
Публикувал: Институт за балканистика с Център по тракология
Регион(Местност): София
Съхранител: Национален археологически институт с музей
Дата на създаване: IV в. пр.Хр.
Местонахождение: София
Библиографски препратки: Велков, Ив. Археологически материали. – ГНМ, 6, 1932/34, 61-97; Филов, Б. Надгробните могили от Дуванли. София, 1934, 162–166,обр. 180 и 181.
Авторски права: снимка - Николай Генов
Доставчик на информация: Институт за балканистика с Център по тракология

 

Valid XHTML 1.0! Bulgariana Copyright © 2012